LOKOMOTIVA 3 - DREZÍNA
Lehká lokomotiva (drezína) s elektrickým přenosem výkonu a regulací byla stavěná hlavně dopravu pracovních vozů s nářadím, případně pro použití při pracích v místech, kde je potřeba nezávislého zdroje napětí 220/380V pro ruční nářadí. Byla vyrobena v roce 2010. Vnější rozměry š/d a rozvor náprav vychází přibližně z osvědčené koncepce akumulátorové lokomotivy Metallist. Rám a nápravy vyrobila Mníšecká strojírna , vše ostatní vzniklo vlastní stavbou v dílně Důlní železnice. Použitá kola jsou z důlního vozu, ale o větším průměru, než je obvyklý.
Zdrojem pohonu je dieselová elektrocentrála 380 V / 5 kW s elektrickým startérem, která pohání asynchronní elektromotor o výkonu 1,5 kW / 400V / 710 ot./min. Regulaci rychlosti, směru jízdy a elektrické brzdění zajišťuje frekvenční měnič Siemens. Přenos výkonu je z elektromotoru řetězem na centrální středovou hřídel, která je dvěma samostatnými řetězy spojena s nápravami. Na středové hřídeli je i brzdový buben, na který působí dvě čelisti mechanické brzdy z tramvaje T3. Maximální rychlost je cca 15 km/h. Lokomotiva má plynule stavitelný rozchod od 400 do 650 mm.
V létě 2011 byla poprvé na zkušebních jízdách na kolejích 600 mm ve skanzenu Solvayovy lomy. Zde je krátké video. Od té doby se zde pravidelně představuje návštěvníkům při spanilých jízdách na ukončení sezony případně na jiných akcích během roku.
Úspěšně dopadly také opakované návštěvy mladějovské železnice, která svým náročným stoupáním rovněž prověřila tuto lehkou lokomotivu po stránce funkčnosti a správnosti konstrukce. Slušné výkony podala lokomotiva při tradičních jízdách na ukončení sezony muzejní železnice Kateřina.
V září 2016 jsme měli možnost navštívit 600 mm dráhu v Polsku, v Bialosliwie. Zde jsme projeli vše, co se v danou chvíli dalo a bylo sjízdné. Ještě nám zůstala neprojetá jedna asi 20 km dlouhá odbočka, kde z důvodu silné vegetace v kolejích to opravdu nešlo. Ale to si necháme někdy na příště.
Lokomotiva je deponovaná ve skanzenu Solvayovy lomy, kde ji můžete vidět při občasných jízdách pro veřejnost. Díky své elektrocentrále je také využívána pro práci na stavbě a údržbě kolejí ve skanzenu.